Srednja škola

Prijava za studij u Hrvatskoj

S obzirom da se kandidati DISZ-a nalaze izvan e-matice svoju dokumentaciju moraju slati uredu AZVO-a.

Potrebno je poslati ovjerene preslike zadnje četiri godine (9., 10., 11. i 12. razred), Abitura i putovnice, odnosno nekog važećeg dokaza o državljanstvu na adresu Agencija za znanost i visoko obrazovanje, Središnji prijavni ured, Donje Svetice 38/V.

Uz to je potrebno da se kandidat, nakon što se registrira u sustavu postani-student.hr i nakon što pošalje svu dokumentaciju, na svom profilu ode u rubriku Novosti, tamo pronađe poveznicu na zahtjev za priznavanjem inozemne srednjoškolske kvalifikacije, ispuni je i pošalje elektronskim putem.

Rok za slanje fizičke dokumentacije i zahtjeva je 1.7.2024. za kandidate koji ove godine završavaju srednju školu. Za kandidate koji su srednju školu završili prije 31.12.2023. rok za slanje je 20.5.2024.

Obzirom da su u pitanju kandidati koji svoje srednje obrazovanje u sustavu obrazovanja zemlje EU (Njemačke), za njih se provodi automatsko priznavanje inozemne obrazovne kvalifikacije. To znači da, mada šalju online zahtjev, ne dobivaju rješenje o priznavanju već im se samo, nakon što prijave željeni studij u sustavu postani-student.hr, u sustavu označava da je njihova inozemna srednjoškolska kvalifikacija automatski priznata, i to je onda vidljivo onom visokom učilištu čiji su studij prijavili na rang listama.

Za eventualne daljnje informacije na raspolaganju je sljedeća e-mail adresa: Applications@azvo.hr.

Agencija za znanost i visoko obrazovanje/Agency for Science and Higher Education
Središnji prijavni ured/Central Admissions Office
Donje Svetice 38/V 10000 Zagreb

Prijava za studij u Njemačkoj

Sve informacije vezane za prijave na studij u Njemačkoj možete pronaći preko web stranice portala za informacije i prijave Zaklade za prijam na visoka učilišta: Bewerbung zum Studium in Deutschland: Hochschulstart.

Za savjetovanje vezano za studiranje u Njemačkoj i Hrvatskoj, obratite se:

Savjetniku za odabir studija i zanimanja: kai.dallmann@deutscheschule.de
Koordinatoru za više gimnazijske razrede: peter.koch@deutscheschule.de

Pregled:

Viša razina obuhvaća razrede od 10. do 12. Sa završetkom 10. razreda povezuje se svjedodžba srednje škole (Realschule), polaganjem ispita “Abitur” stječe se njemačka međunarodna matura na DISZ-u, koji omogućuje pristup bilo kojem studiju na njemačkim i hrvatskim sveučilištima, ali također u cijelom svijetu.

Detaljnije informacije:

Svjedodžba 10. razreda ima dvostruku funkciju: s jedne strane, to je završetak 2. razreda srednje škole sa svjedodžbom niže razine srednje škole (Realschule), a s druge strane za učenike gimnazije, koji također dobivaju svjedodžbu Realschule, to je prijemni u više razrede za maturu (11. i 12. razred).

11. i 12. razredi podijeljeni su u ukupno četiri semestra. Struktura semestara naglašava težište naše škole – dosljedno sticanje interdisciplinarnih vještina: ovdje učenici stiču umreženo znanje i samostalno razvijaju sposobnost prepoznavanja veza između različitih predmeta kako bi bili spremni za zahtjeve današnjeg društva.

Škola nudi najmanje 10 kvalifikacijskih predmeta iz područja jezika, prirodnih znanosti i društvenih znanosti. Učenicima dobivaju sveobuhvatne savjete o izboru predmeta za maturu, ispitima i potrebnim kompetencijama, kao i u pogledu izbora studija i zanimanja.

Njemačka međunarodna matura položena u DISZ-u potpuno je ekvivalentna npr. maturi u Berlinu, Münchenu ili Hamburgu.

Uz ovu najvišu njemačku maturu mogu se studirati svi predmeti na njemačkim sveučilištima i tehničkim fakultetima. Svi maturanti DISZ-a tako su stekli potrebne jezične uvjete za studiranje u Njemačkoj ili Austriji. Zbog svojih posebnih vještina, posebno znanja stranih i domaćih jezika, maturanti njemačkih škola u inozemstvu imaju olakšan upis na fakultete i početak karijere u mnogim zemljama!

Njemačka međunarodna matura priznata je i na hrvatskim sveučilištima – učenici bi već pri izboru predmeta na kraju 10. razreda trebali uzeti u obzir pravila o studiranju pojedinih sveučilišta i pojedinih predmeta/stručnih studija.

Ako imate detaljnija pitanja o strukturi više razine srednje škole i zahtjevima Njemačke međunarodne mature, slobodno se možete obratiti koordinatoru više srednjoškolske razine u DISZ-u: peter.koch@deutscheschule.hr Na pitanja o izboru studija i karijere odgovorit će vam: kai.dallmann@deutscheschule.hr .

Napravite sljedeći korak