• Njemački

Juniorski izbori za europske izbore 2019.

U tjednu od 20.-24.05.2019. u Njemačkoj su se školi održali juniorski izbori. Tom prilikom glasali su učenici 9. razreda nadalje u našoj školi i drugim njemačkim školama. Cilj juniorskih izbora je direktni doživljaj demokracije i ispitivanje kako bi mladež glasala. U Njemačkoj školi na izbore su izašli 93,1% učenika. Rezultati izbora naše škole zrcale otprilike ukupne rezultate svih škola koje su sudjelovale na juniorskim izborima.

Komentari učenika:

• „Ja osobno mislim da je ideja juniorskih izbora odlična. Smatram da je važno da i mladi ljudi mogu iskazati svoje mišljenje i bilo mi je zanimljivo vidjeti da su Zeleni na juniorskim izborima dobili daleko više glasova nego Kršćansko-demokratska unija (CDU). Projekt mi je super i sljedeće ću godinu rado ponovno izaći na izbore.“
  • „Smatram da su juniorski izbori vrlo važni i zanimljivi, jer mi mladi ljudi tako imamo mogućnost iskazati naše mišljenje.“
  • „Prema mom mišljenju juniorski su izbori dobra stvar jer razumijevanje politike u našoj generaciji nije posebno raspostranjeno. Mislim da su juniorski izbori dobra inicijativa da se to poboljša.”
  • „Meni su školski izbori jako napeti jer sam jako zainteresirana za politiku. Sljedeće bih godine rado opet izašla na izbore.” “Mišljenja sam da bi češće trebalo provoditi ovakve izbore jer je politika jako važan i utjecajan dio vlastitoga života na koji možemo utjecati. Razumijevanje za politiku trebalo bi razviti već u mlađim godinama, npr. pomoću ovakvih juniorskih izbora.”
  • „Juniorski izbori omogućuju njemačkom društvu pogled na mogući ishod budućih rezultata izbora. Pritom su prilika da mladi dobiju pravo glasa i na taj način izvrše utjecaj na sadašnju politiku. Juniorski izbori su dakle bitni – za sve generacije.“