Eko umjesto plastike

Kako smo na našoj školi dobili novi 3D-pisač, kojemu je kao i svim drugima potreban plastični filament, želimo se čim više moguće odreći plastike i usredotočiti se na povoljne alternative koje nisu štetne za okoliš. Prilikom našeg rada smo prema tome istražili nove kemijske tvari i uvjete te smo se usredotočili na kemijsku sintezu biološki razgradivih tvari. Na taj smo način stvorili novi filament čija smo svojstva ponajprije istražila u laobratoriju, a nakon toga smo ga testirali s 3D- pisačem te ga usporedili s drugima.

Kada bi se praktično provela alternativa, kao što je to naša, išli bismo korak naprijed iz „doba plastike“ prema „dobu ekološke osviještenosti“. Također bi jedna takva alternativa u današnjem svijetu bila korisna, jer se 3D-pisači koriste sve češće u mnogim područjima, a time se istovremeno troši sve više filamenta.